Praca zawodowa często ogranicza nas do długotrwałego bezruchu. Kilka godzin dziennego siedzenia za biurkiem nie wpływa korzystnie na zdrowie, dlatego warto równoważyć siedzenie w biurze aktywnością fizyczną.
Codzienne, wielogodzinne siedzenie za biurkiem podwyższa ryzyko:
- chorób serca,
- cukrzycy,
- otyłości.
Ponadto, prowadzenie siedzącego trybu życia powoduje wiele uciążliwych dolegliwości:
- bóle kręgosłupa,
- bóle stawów,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- senność.
Bez ruchu człowiek nie może funkcjonować. Każda komórka ciała jest nastawiona na ruch i w ruchu czuje się najlepiej. Kiedy długo siedzimy, zwalnia się nasz metabolizm, krew krąży powoli, mięśnie wiotczeją i w całym ciele zaczynają się zmiany, które wywołują procesy zapalne.
Przyjmuje się, że minimalna dawka ruchu to godzina dziennie, która może zrekompensować organizmowi brak ruchu na tyle, by zminimalizować ryzyko chorób wśród tych osób. Aktywnością fizyczną może być zwykłym spacerem czy jazdą na rowerze do pracy. Każda forma ruchu, nawet ta minimalna jest dobra dla zdrowia. Na ruch może sobie pozwolić każdy i warto wykorzystywać do niego wszelkie przerwy w pracy.
W PRACY
Miejsce pracy nie musi nas ograniczać. Możemy wykonywać szereg ćwiczeń przy biurku, które wprawią nasze mięśnie i stawy w ruch link. Ponadto, możemy również wstać od biurka na kilka minut – pospacerować po pomieszczeniu i trochę się porozciągać. Sama zmiana pozycji pracy potrafi zdziałać cuda.
W DRODZE Z/DO PRACY
Godzinę ruchu dziennie możemy również wygospodarować na same dojazdy do pracy oraz z powrotem. Zamiast jechać komunikacją miejską lub samochodem, warto przesiąść się na rower. Jeżeli droga jest daleka, można skorzystać z udogodnień, ale np. wysiąść jeden dwa przystanki wcześniej i przejść się. Wracając z pracy, jeśli nic nas nie ponagla, możemy zboczyć lekko drogi i wrócić okrężną drogą prowadzącą np. przez park.
W DOMU
Będąc w domu, możliwości mamy więcej – zajęcia sportowe tj. wykonywanie pompek, przysiadów, jogi, rozciągania, aerobiku, tańca itd. Ważne, żeby wykorzystać czas spędzony po pracy w inny sposób niż przed telewizorem na sofie. Ponadto, sprzątanie – odkurzanie, zamiatanie, jak również zabawa z psem czy z dziećmi, gotowanie, a nawet długie zakupy w centrum handlowym – to wszystko pozytywnie wpłynie na nasz organizm, a tym samym zrównoważy nasz brak ruchu w pierwszej połowie dnia.