Jednym z elementów profilaktyki zdrowych stawów, który może w znacznym stopniu pomóc – jest aktywność fizyczna.
Dzieje się tak, ponieważ ruch inicjuje zmiany ciśnienia płynu stawowego, jego przemieszczanie się w obrębie struktury i w konsekwencji odżywienie. Jakość stawu zależy w dużym stopniu od stanu chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie stykających się kości, ułatwia poślizg i zapobiega ich ścieraniu. Jej ważnym składnikiem budulcowym jest kolagen. Ten tworzy solidne rusztowanie – odporne na urazy mechaniczne a jednocześnie rozciągliwe.
Bardzo ważną częścią każdego stawu są:
- chrząstki,
- kaletki: woreczki wypełnione mazią, które umożliwiają ślizganie się więzadeł i ścięgien w sąsiedztwie stawów,
- obrąbki stawowe: pasmo chrząstki włóknistej, otaczające panewkę,
- więzadła: stabilizują staw.
Te cztery elementy stawu odpowiadają w dużej mierze za jego poprawne funkcjonowanie, bo amortyzują obciążenia.
Należy przy tym pamiętać, że ruch powinien być dawkowany umiarkowanie.
Propozycja codziennych ćwiczeń:
- PIERWSZE ĆWICZENIE
Leżąc płasko na plecach unieś do góry wyprostowaną nogę, wytrzymując w takiej pozycji 8-10 sekund. Powtórz 12 razy na każdą nogę. Możesz pozostać w tej pozycji dłużej oraz zgiąć jedną nogę, drugą podnieść i wyprostować, również powtórz 12 razy na każdą nogę.
- DRUGIE ĆWICZENIE
Leżąc płasko na plecach zegnij nogi w kolanach i unieś do góry biodra, wytrzymując w takiej pozycji 10 sekund. Powtórz 12 razy.
- TRZECIE ĆWICZENIE
Wykonaj klęk podparty. Plecy proste, ramiona wyprostowane, ręce oparte o podłoże, a głowa stanowi przedłużenie linii kręgosłupa. Podnieś wyprostowaną prawą nogę do góry. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz drugą nogą.
- CZWARTE ĆWICZENIE
Stań prosto za podwyższeniem. Połóż ręce na biodrach i umieść jedną stopę na podwyższeniu. Przyciśnij piętę do podwyższenia i wypchnij biodra ku górze. Na koniec stań na podwyższeniu drugą nogą. Ćwiczenie powtórz zaczynając drugą nogą.
Uwaga! Nie wykonuj tych ćwiczeń na własną rękę, jeżeli masz kłopoty ze stawami – zawsze skonsultuj się z lekarzem!
Pamiętaj, aby zachować zasady bezpieczeństwa podczas treningu – prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń jest podstawą dbania o stawy. Warto zapewnić właściwą amortyzację dzięki używaniu odpowiedniego obuwia. Co ważne, należy dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Zadbaj, by w diecie regularnie znajdowały się produkty bogate witaminy i minerały. Warto też stosować suplementy diety, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz mięśni.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – stosuj właściwą profilaktykę!